Untitled Document
Tisková zpráva 22. 2. 2007
Výstava a průběžný festival v Ostravě připomínají 20. výročí úmrtí Andyho Warhola
Dne 19.2.2007 byla v prostorách klubu Fiducia (Galerie Dole, FGF) zahájena
výstava pod názvem Andy Warhol: Život a Smrt /Death and Life/ a průběžný „warholovský festival", který se průběžně koná na několika místech v Ostravě a v jejím okolí.
Akce se koná u příležitosti 20 výročí úmrtí nekorunovaného krále pop-artu A.Warhola, které připadá na 22.2.2007, a je i poctou před dvěma lety zesnulému ostravskému rodákovi prof. Dr. Jiřímu Siblíkovi, který dlouhá léta spolupracoval s Muzeem moderního umění rodiny Warholů (jde o původní název, dnes Muzeum moderního umění Andyho Warhola) v Medzilaborcích, které vzniklo jako první svého druhu na světě.
Profesor Siblík se autorsky se spolupodílel na publikaci Andy Warhol v kraji svých rodičů, jež byla vydána při příležitosti otevření první výstavy a stálé expozice děl Andyho Warhola pod hlavičkou výše uvedeného muzea. Jedná se o první publikaci o A. Warholovi, která byla v tomto muzeu vydána. Tomuto zařízení věnoval J. Siblík množství katalogů, videofilmů atd.
O MMURW publikoval články v českém a německém tisku.
Až do konce svých dní udržoval velice přátelský a hluboce lidský vztah s Michalem Byckem, jedním z iniciátorů vzniku muzea v Medzilaborcích, jenž je i jedním z kurátorů ostravské výstavy a spoluautorem textu do katalogové publikace k ní.
Podobnou vazbu měl ke Slovensku a jeho kultuře. Prof. Dr. Jiří Siblík bývá přiřazován k nejvýznamnějším východoevropským kunsthistorikům. Publikoval v mnoha domácích zahraničních uměleckých časopisech (např. ve španělské revue GOYA série o české grafice). Udržoval osobní přátelství s mnoha osobnostmi uměleckého života (Vasarely, Hartung, Francis aj.). Byl pořadatelem první zahraniční výstavy Jiřího Koláře apod. Uznání jeho celoživotní práce přinesl až American Biografical Institute, Inc, který jej v roce 1999 uvedl v International Art Directory of Distinquished za účelem seznámení a vyzdvižení zásluhy předních intelektuálu 20. století.
Součástí expozice ve Fiducii je téměř 40 děl A.Warhola, mezi nimiž můžete spatřit originální portrét Queen N'tombi (Královna Ntombi), jedná se o serigrafii ze série nazvané Panující (vládnoucí) královny; portréty Maa, série „věčného portrétu“ Warholových SKULL I-VIII, kolekci deseti originálních obrazů portfolia Flovers s podtitulem Black and White / období 70. let minulého století, dále pak Selfportreits of Andy Warhol (Autoportréty Andyho Warhola); dvojitý portrét manželky zavražděného amerického prezidenta J.F.Kennedyho nazvaný Jackie I-II (z roku 1966); portrét I.Bergmanové (The Nun); dvě serigrafie Electric Chair z cyklu Americká smrt a další známé i „utajené“ práce umělce (Knives, Cow ze série Ohrožené druhy aj.).
Výstavu doplňují signované fotografie Warholova dlouholetého spolupracovníka a přítele Billyho Namea; obrazy nejstaršího ze sourozenců Warholových, neprofesionálního malíře, Paula Warholy, synovce Andyho Warhola Jamese, jenž se stal po strýcově smrti jediným žijícím profesionálním výtvarníkem z rodu Warholů. James Warhola navštívil u příležitosti vydání publikace o A.W. na Slovensku také MMUAW v Medzilaborcích.
V rodinné expozici jsou k vidění také artefakty (např. brýle, fotoaparát a bunda A.W.). K zakoupení jsou suvenýry s tématikou A.W, pop-art, post pop-art, respektive neo pop-art .
Výstavní projekt ve Fiducii je „ušitý“ pořadateli a kurátory z MMUAW v Medzilaborcích „na míru“ prostorám tohoto objektu jak kvantitativně, tak i obsahově. O jisté výjimečnosti svědčí i fakt, že značná, respektive převážná část ostravské expozice „poputuje“ následovně do irského Dublinu.
Další proběhlé a připravované akce v rámci v rámci průběžného „warholovského“ festivalu:
Program:
19. 2. |
|
18:00 - Zahájení výstavy prací Andyho Warhola ve Fiducii spojené s doprovodný programem. |
20. 2. |
|
18:00 - Vernisáž výstavy fotografií Daniela Brogyányiho v Ostravském muzeu. |
22. 2. |
|
Prezentace revue Protimluv ve Fiducii, spojeno s vystoupením slovenské literárně-dramatické skupiny Non Poetry (dříve Vo vani). |
27. 2. |
|
Vernisáž výstavy „IdeoLab“ Pavla Alberta v Galerii 7 (grafické cykly převážně konceptuálního charakteru). |
28. 2. |
|
18:00 Fiducia - galerie Dole - filmová projekce "Iné svety" rež. Marko Škop, "Absolut Warhola" rež. Stanislaw Mucha |
10. 3. |
|
Zahájení činnosti Dětského studia Fiducia, respektive jeho výtvarného atelieru pod vedením
lektorky Marcely Lysáčkové. Akce budou probíhat pravidelně v prostorách klubu Fiducie - Galerie
Dole a budou vždy tématicky vycházet z aktuální výstavy. Mimo výtvarného atelieru,
se k dalším výstavám konaných v Galerii Dole připravují i literární programy - workshopy. |
|
|
|
|
|
Připravuje se také cyklus přednášek mgr. Martina Cubjaka o A.Warholovi na Institutu výtvarného umění při IpUS Ostravské univerzity. |
|
|
změna programu vyhrazena |
Více informací a aktualizace naleznete na webových stránkách: www.warhol.cz
Další podrobnosti o doprovodných akcích se dočtete v samostatných upoutávkách tohoto čísla KVC (Daniel Brogyányi, Pavel Albert, Absolut Warhola, Dětské studio Fiducia).
Pořadatelem akce je sevenmedia s.r.o. (www.sevenmedia.cz) a M. H. Procházka
Výstava i festival trvají do 14.3.2007.
/hrb/
Daniel Brogyányi vystavuje v Ostravském muzeu
V rámci Průběžného "warholovského" festivalu byla dne 20.2.2007 zahájena v Ostravském muzeu výstava slovenského fotografa a post pop-artisty Daniela Brogyányiho pod názvem Andy Warhol a post pop-art na Slovensku.
Tento osobitý umělec, jehož tvorba navazuje na pop-artový odkaz A.Warhola, v Ostravě představuje např. portfolio "Ten famous Jews of Slovakia today" , která je odkazem na Warholův tématický cyklus "Ten portreits of Jews of The Twentieth Century" z roku 1980. Další část výstavy tvoří např. nejnovější práce z atelieru D.Brogyányiho, které vznikaly v únoru tohoto roku.
Daniel Brogyányi se narodil 14.8.1958 v Nitře. V letech 1973-77 studoval fotografii na Škole užitého umění u profesorky u profesorky M.Havránkové, v období let 1977-82 pokračoval ve studiích fotografie / obor umělecká fotografie / na pražské FAMU u věhlasného fotografa a profesora Jána Šmoka.
D. Brogyányi je autorem mnoha projektů a vystavoval na desítkách společných i samostatných výstav na Slovensku i v zahraničí. Patří mezi nejvýznamnější představitele slovenského post pop-artu. V současnosti žije a tvoří převážně v Bratislavě.
Další info: www.warhol.cz ; www.brogyanyi.com
Výstava potrvá do 14.3.2007.
/hrb/
Grafické cykly Pavla Alberta v Galerii 7
Další akcí konanou v rámci Průběžného "warholovského" festivalu je výstava grafických cyklů Pavla Alberta, nazvaná "IdeoLab", která byla zahájena 27.2.2007 v ostravské Galerii 7.
Vystavené práce jsou příjemnou tématickou odbočkou v rámci zmiňovaného festivalu. Na výstavě je k vidění cyklus "Křižovatky", kterým tento mladý umělec v roce 2005 obhájil svou diplomovou práci na Institutu výtvarného umění při IpUS Ostravské univerzity.Vedle "Křižovatek" se zde objevují i další grafické cykly. "Ty jsou realizované jednak na papíru, ale také i na plátně. Výstava nese název "IdeoLab", - a to z toho důvodu, že je zde zařazeno několik grafických cyklů převážně konceptuálního charakteru. Každý z nich je docela uzavřenou myšlenkovou konstrukcí a jednoznačným sdělením, avšak s množstvím možných interpretací. Jde tedy o výstavu v galerii - laboratoři, ve které má divák prostor k určité hře s obsahy jednotlivých prací a vzájemných vazeb mezi nimi.", upřesňuje výstavní záměr P.Albert.
Autor se narodil 24.9.1976 v Brně. V letech 1992-96 studoval na SPŠ Textilní v Brně / obor: návrhářství a modelářství oděvů /; v období let 1998-99 se věnoval studiu na VOŠ Sklářské v Novém Boru / obor: malba na skle /; v přelomové době 1999- 2005 strávil "studentská" léta
na Pedagogické fakulta Ostravské univerzity / Katedra výtvarné tvorby - Ateliér grafiky, pod vedením akademického malíře Prof. Eduarda Ovčáčka /.
Pavel Albert má za sebou řadu skupinových, společných a sólových výstav, zúčastnil se také exteriérové akce Plenér 2005 v Krnově. Momentálně bydlí v Ostravě; pracuje jako technický personál na IVT při IpUS na OU; je členem redakce časopisu Protimluv.
Výstava končí 6.4.2007.
/hrb/
Dětské studio Fiducia zahajuje svou činnost
Dne 10.3.2007 zahajuje svou činnost Výtvarný atelier Dětského studia pod vedením výtvarnice a oděvní návrhářky Marcely Lysáčkové / www.marcelys.unas.cz /. První
ateliér se koná k mimořádné výstavě Andyho Warhola ve Fiducii / viz samostatný
článek / a je tak i součástí průběžného warholovského festivalu. Tato první tvůrčí dílna proběhne hned dvakrát; délka jednoho atelieru je cca 90 minut.
Dětské studio má edukačně přispívat k rozvoji vnímavosti a citlivosti dětí; snahou a záměrem organizátorů je přivést účastníky ke zjištění, že poznání může být dobrodružstvím. V roce 2007 nabízí Výtvarný atelier a Cyklus literárních programů - workshopů pro děti a jejich rodiče, prarodiče, tety, strýčky…
VÝTVARNÝ ATELIER
O atelieru
Náplní atelieru je aktivní činnost účastníků v přímé vazbě na aktuální výstavu Galerie Dole v prostorách Fiducie. Dětem budou přibližována současná výtvarná díla prožitkovou formou - diskusí a především praktickými výtvarnými etudami, odvozenými od právě probíhající výstavy. Prostřednictvím vlastní aktivity, hmatového zážitku a tvůrčího přemýšlení mohou hlouběji uvažovat o smyslu vystavených uměleckých děl a tvořivě na ně reagovat.V každém atelieru si účastníci vyzkouší jinou výtvarnou techniku. Atelier vede výtvarnice a módní návrhářka Marcela Lysáčková. Vstupné 30 Kč (příspěvek na materiál).
První atelier se uskuteční, jak již bylo uvedeno, 10. 3. 2007 k mimořádné výstavě Andyho Warhola ve Fiducii. Další ateliery se budou konat výstavám těchto autorů: Martin Kuriš (24. 3.), Farmanová & Piaček, Petr Dub, Aleš Hudeček, Petr Malina, Blanka Jakubčíková a Jakub Hošek.
Atelier se bude konat pravděpodobně 1x měsíčně (převážně v sobotu) v období
březen - červen a září - prosinec 2007, přesné termíny budou průběžně zveřejňovány; doba trvání jednoho atelieru je 90 minut; atelier bude sídlit v prostoru Galerie Dole / suterén Fiducie /; v jedné skupině bude pracovat maximálně dvacet osob. Atelier je určen dětem ve věku od 5 - 15 let a jejich rodičům, prarodičům…
LITERÁRNÍ PROGRAMY - WORKSHOPY
O workshopech
Podstatou literárních workshopů je tvůrčí a zábavná práce s příběhem, pochopení jeho skrytých významů a vztahů, předání osobních čtenářských zážitků s aktivním zapojením účastníků. Workshopy vedou profesionální lektorky. K základnímu týmu patří Mgr. Yvetta Ellerová, Mgr.Marie Vilišová, Mgr. Klaudia Eibenová, Mgr. Alena Linertová a Mgr. Renata Adamcová. Vstupné 30 Kč (příspěvek na materiál).
Je připraveno 6 tématických workshopů v období březen - červen
a září - prosinec 2007, přesné termíny budou průběžně zveřejňovány. Workshopy budou rozděleny na dvě skupiny: a) pro mladší děti, které trvají cca 40 minut; b) workshopy pro starší děti s délkou trvání 60 - 90 minut; v jedné skupině může pracovat maimálně. 20 osob.
Literární programy se konají v prostorech Antikvariátu Fiducia (přízemí).
Kde najít aktuální informace a termíny?
Aktuální informace a termíny jednotlivých akcí budou k dispozici v měsíčních programech Fiducie, které najdete v Antikvariátu Fiducia na ulici Nádražní 30 v centru Ostravy. Dále je najdete na plakátech na výlepových plochách, internetových stránkách www.antikfiducia.com , časopise Program - měsíčník všech Ostravanů / sekce Dětem / a v tomto bulletinu / Kam v Centru /.
Přihlášeným členům budou organizátoři zasílat informace e-mailem.
Můžu si předem rezervovat termín?
Vzhledem k tomu, že počet účastníků ve skupinách je omezený a poměrně malý, doporučujeme si předem rezervovat termín.
Rezervace míst: Ing. Hana Rohanová, rohanova.hana@seznam.cz, tel.: 602 859 859
Můžete se také stát členem Dětského studia Fiducia, které má tu výhodu, že pořadatelé zasílají členům aktuální iformace e-mailem a rezervují jim místo přednostně. ( zdroj: organizátoři Dětského studia Fiducia)
/hrb/
Fiducia uvede film Stanislawa Muchy Absolut Warhola
Dne 28.2.2007 v 18.00 se koná v Galerii Dole / Klub Fiducia / v Ostravě na Mlýnské ulici projekce filmu německého režiséra polského původu Stanislawa Muchy "Absolut Warhola" a dokumentu "Iné svety" slovenského tvůrce Marka Škopa.
Připravena jsou také dětská promítání tohoto filmu pro školy / základní, střední, vysoké /. Zájemci / zástupci základních a středních škol / o školní představení se mohou objednat na tel. čísle: 776 080 636 / p. Procházka /.
Děj částečně inscenovaného dokumentu "Absolut Warhola" se odehrává v Mikové, vesničce odkud pocházeli rodiče Andyho Warhola a blízkém okolí / např. MMUAW v Medzilaborcích aj. /. Středobodem filmu se tak stává "kraj rodičů A. Warhola". V jeho anotaci se dozvíme, že: Uprostřed pustiny někde mezi Slovenskem, Polskem a Ukrajinou najdete jediné evropské pop-artové muzeum.
Režisér Stanislav Mucha pátrá po kořenech a zdrojích, které jej patrně v dětství ovlivňovaly A. Warhola, přestože on sám nikdy tato místa nenavštívil.
Ve snímku uvidíte Warholovy příbuzné / tety, strýčky, bratrance / z rodu Warholů, Zavackých, Bošnovičových a Bezekových.
Jedna z větví košatého stromu rodiny Warholů se odchýlila za oceán, všichni ostatní však zůstali v zapadlé vesničce, kde nebýt příbuzným souseda znamená mít nálepku cizince a kde jedna láhev slivovice vydá za deset kusů náramkových hodinek. Andyho bratranci, strýcové a tety mají o slavném příbuzném nejasnou představu, s o to větší razancí ji však hájí. Skloňováním jména kontroverzního umělce, jenž pro Mikovské zůstává tím "naším Andrejkem", se starousedlíci i jejich potomci vymezují vůči vzdálenému světu.
"Ano, v Mikové žijí Warholovi, lidé překypující hrdostí od té doby, co z televize zjistili, že jejich Andrejko nebyl malířem pokojů, nýbrž světově proslulým umělcem," tvrdí režisér, jenž do zapomenutého kraje zabloudil na začátku devadesátých let při svých toulkách po východním Slovensku.
Ve filmu se objevují zaměstnanci Muzea moderního umění A. Warhola v Medzilaborcích, Andyho dvojník Fero Lakata, místní romská komunita a řada zajímavých postaviček, které se zde mihnou, jako třeba tři podivné sudičky v úvodu filmu. Nechybí ani narážky na převažující sklony místního obyvatelstva mužského rodu k alkoholismu.
Stanislaw Mucha se ve svém filmu pohybuje mezi realitou, mystifikací a fabulací. Nechybí ani jistá dávka manipulace s divákem. Pozorovatel neznalý místních poměrů, jen ztěží rozezná rozdíl mezi skutečnosti a autorským podvrhem - kamufláží / nepřipomíná Vám to někoho, ano je zde jemně "cítit" vliv A.W. /
Tento umělecký dokument s prvky černé komedie je uváděn v původním znění / rusínština a slovenština /. Film byl uveden a oceněn na řadě filmových přehlídek po celém světě.
Snímek je společně s tituly Střed a Reality Shock součástí autorovy "středoevropské" trilogie.
Stanislaw Mucha se narodil v roce 1970 v Novém Targu. Studoval herectví na Vysoké škole dramatických umění Ludwika Solského v Krakově (1989 - 1993) a pracoval jako člen souboru a asistent režie v krakovském Státním starém divadle Heleny Modrzejewské (1994). V letech 1995 - 2000 studoval na Vysoké škole filmové a televizní (Hochschule für Film und Fernsehen) Konrada Wolfa v Postupimi-Babelsbergu, v roce 1999 získal stipendium
na Akademie Schloss Solitude ve Stuttgartu. Žije v Německu.
Filmografie: Lekarz lalek (Lékař loutek, 1995, dok.), Bausinn (1996, hraný film), Polnische Passion (Polské pašije, 1997, dok.), Der Tisch (Stůl, 1998, hraný film), Ein Wunder (Zázrak, 1999, dok.), Mit "Bubi" heim ins Reich (S "Bubim" zpět do Říše, 2000, dok.), "Absolut Warhola" (2001, dok.), "Die Mitte" (Střed, 2003, dok.), "Reality Shock" (2005, dok.).
/hrb/
Dokument "Iné svety" posbíral řadu festivalových ocenění / Cena diváků a Zvláštní uznání mezinárodní poroty na Mezinárodním filmovém festivale v Karlových Varech, Velká cena Ekofilmu v Českém Krumlově aj. /, zaujal poroty i diváky svou vyvážeností a čistotou.
Režisér a scénárista Marko Škop jako rodilý Šarišan z Prešova ve svém díle zcela využil znalosti prostředí, ve kterém se točilo.
Na životních příbězích a zkušenostech šesti Šarišanů, mezi nimiž se objevuje rusínský karikaturista, židovská lékařka, několika násobně trestaný Róm, z kterého se stal pomocník policie a raper; ochránce a sběratel místních lidových tradic a zvyků, prodavač koberců trávící volný ve folklórním souboru a rockový hudebník. Každý z nich je svým způsobem originální, ale i do jejich autenticity zasahuje konzumní věk.
Na úvod využil režisér Šarišský hrad k setkání všech šesti protagonistů filmů. Úchvatný pohled z tohoto historického místa, tak dává symbolické vyznění tomu, co tyto lidi s odlišnými zkušenostmi spojuje, tím spojovníkem je okolo rozlehlý kraj, zvoucí se Šariš.
Ve filmu se setkáme s pokorou, moudrostí, bezmocností a s pocity zbytečnosti i svébytnosti. Jeho protagonisté nepřehrávají, dá se věřit tomu, že tak žijí i mimo kameru. Divák tak má možnost nahlédnout do jejich životů se všemi jejich průvodními jevy, mezi něž patří také každodenní radosti i strasti, životní sny a tužby, ale také projevy zklamání, bezmocnosti, marnosti a jisté osamělosti. Je svědkem toho, jak i mezi tyto lidi přichází postupná globalizace, a toho jakým způsobem je ovlivňuje a zasahuje jejich identitu a život.
Za pozornost stojí práce, kterou odvedli kameraman Ján Meliš a střihač František Krähenbiel, jehož vtipné, popisné, významové a přesné střihy, dodávají dílu další rozměr.
Přes vše uvedené, nechtěl autor prvoplánově točit pojednání o konzumu nebo mytizovat autentický svět zúčastněných osob. Jde hlavně o zobrazení regionu, ke kterému má Marko Škop blízký a citový vztah. Bere Šariš jako místo na východním Slovensku, ležící na hranici mezi východní a západní Evropou, kde se střetávaly národnosti, kultury a náboženství. Chápe, že jde o jednu z mála a posledních oblastí EU, kde se žije opravdu odlišně, tedy jinak než si žádají konzumní standard a virtuální vize tohoto společenství.
Před uvedením Iných svetov v Karlových Varech požehnal divákům Marko Škop šarišsky: "Naj vas tak toten film žehná, jak z neba rosa lecie. Způsobil tím trochu problémy anglické překladatelce. Toto požehnání plně vystihuje to, o čem film je.
/hrb /
Tisková zpráva 10. 1. 2007
Výstava a průběžný festival v Ostravě připomenou 20. výročí úmrtí Andyho Warhola
U příležitosti 20.výročí úmrtí nekorunovaného krále pop-artu Andyho Warhola , které
připadá na 22.2.2007, se v prostorách klubu a galerie Fiducia uskuteční dne 19.2.2007 za spoluúčasti spoluorganizátorů z MMUAW (Múzeum Moderného Umenia Andyho Warhola) v Medzilaborcích zahájení výstavy pod názvem Andy Warhol – Život a Smrt /Death and Life/.
Součástí vernisáže bude také doprovodný program (vystoupení rusínského pěveckého folklorního souboru Sosna, promítání filmů souvisejících s A.W., performance, oděvní a pohybová kreace Marcely Lysáčkové na téma pop-art aj.).
Vernisáží bude zahájen také průběžný „warholovský“ festival, jenž se bude konat po dobu výstavy. V jeho rámci proběhnou např. přednášky na Institutu výtvarného umění IpUS Ostravské univerzity, výstava slovenského post pop-artového fotografa Daniela Brogyányiho v Ostravském muzeu, filmová představení v novém Minikině, autorské čtení kulturně-společenské a literární skupiny Non Poetry ze Slovenska (dříve Vo Vani), výstava tématických děl autorů z řad veřejnosti aj.
Celá akce je i poctou zesnulému ostravskému rodákovi prof. Dr. Jiřímu Siblíkovi.
Termín konání výstavy a průběžného festivalu: 19. 2. - 14. 3. 2007
Více informací a postupné aktualizace naleznete na internetu: www.warhol.cz
Pořadatelem akce je sevenmedia s.r.o.