Untitled Document
agentura sevenmedia s.r.o. ve spolupráci s M. H. Procházkou pro vás připravili výstavu a průběžný festival u příležitosti 20. výročí úmrtí Andyho Warhola
Koncepce výstavy
Andy Warhol - ŽIVOT A SMRT (DEATH AND LIFE), kurátoři Mgr. Martin Cubjak, Dr. Michal Bycko, Ph.D.
Hlavní linie projektu vychází z výběru děl A. Warhola, tématicky vybraných
a uspořádaných tak, aby prezentovali nejznámější oblasti a období umělcovy tvorby
s důrazem na témata, která se prolínají s tématem smrti a marginální oblasti výtvarných kreací, jež v různých etapách a variacích dominovala po celou dobu jeho tvůrčího období.
Koncepčně bude obsah výstavy reagovat na 20. výročí úmrtí A. Warhola, tomu bude
přizpůsobena i dramaturgie výstavy a průběžných doprovodných akcí i samotných výstavních prostor.
Andy Warhol jako plachý chlapec, jež často slýchával v příbězích interpretovaných jeho matkou o lebkách a kostrách vojáků nalezených v mikovských lesích na východním Slovensku, si postupně zafixoval svou vizi konečnosti a pomíjivosti. Jako umělec se tedy nevyhnul ani tématu smrti, jenž bylo zřetelné po celý život. Smrt zobrazoval osobitě, způsobem sobě vlastním. Realistická ztvárnění sebevražd či autonehod byla konfrontována s abstraktnějšími formami zobrazování smrti; ať už v podobě lebek, nožů nebo povadlých květů.
Andy Warhol a smrt v umění – soužití prožitků umělce a způsobu provedení tématu v kontextu vlastní senzibility – bude základním filosofickým a ideovým principem výstavy.
Mimochodem, Warholova senzibilita má nepochybně přímou souvislost s rusínskými kořeny po rodičích.
Výstavu tvoří cca 40 děl Andyho Warhola, 15 děl Daniela Brogyányiho, vybrané artefakty, fotografie Billyho Namea. U příležitosti výstavy bude vydán reprezentativní katalog, na které se autorsky budou podílet uvedení kurátoři a ředitelka MMUAW v Medzilaborcích Mgr. Valika Maďarová.
Sekundární linie projektu
Andy Warhol a postpop-art na Slovensku, kurátoři Mgr. Art. Daniel Brogyányi, Mgr. Martin Cubjak
Kolekcí děl popřední osobnosti slovenského post pop-artu Daniela Brogyányiho, chtějí kurátoři představit jisté a patrné souvislosti, vliv a konfrontace kreativní aktivity, tohoto umělce v kontextu s kontinuitou na současné pop-artové tendence na Slovensku.
Terciární linie projektu
Zapojení co největšího počtu potenciálních návštěvníků do projektu. Již v této chvíli
vyzývají pořadatelé projektu studenty i spoluobčany k aktivní účasti a podílu na něm.
Bylo vyhlášeno téma, shodné s názvem hlavní linie výstavy (A.W. – ŽIVOT A SMRT
/DEATH AND LIFE/); tímto se pořadatelé v součinnosti s kurátory snaží vybudit k činnosti a tvůrčí aktivitě, jež má takto návaznost na pořádanou výstavu a následný průběžný festival všechny (profesionální i neprofesionální) tvořící lidi. Důraz je kladen především na dvě formy uměleckého a komunikačního umění, jakými jsou mail art (poštovní umění, umění prostřednictvím poštovní korespondence) a pro účely akce speciálně vytvořený e-mail art (zasílání dílek a děl organizátorům přes elektronickou poštu). Zaslané práce budou prezentovány v průběhu akce a po jejím skončení. Prezentace proběhne fyzicky i mediálně. Autoři projektu se tímto snaží využít metod muzeoedukologie.
Pocta prof. Dr. Jiřímu Siblíkovi
Pro ostravského návštěvníka bude určitě zajímavým fakt, že celá akce je také pojata jako pocta ostravskému rodákovi prof. Dr. Jiří Siblíkovi, jenž zemřel v prosinci roku 2004 ve věku 92 let.
Kunsthistorik Jiří Siblík byl mimo jiné umělecké aktivity také dlouholetým spolupracovníkem Muzea moderního umění rodiny Warholů (jde o původní název, dnes Muzeum moderního umění Andyho Warhola) v Medzilaborcích, které vzniklo jako první svého druhu na světě.
Profesor Siblík se autorsky se spolupodílel na publikaci Andy Warhol v kraji svých rodičů, jež byla vydána při příležitosti otevření první výstavy a stále expozice děl Andyho Warhola pod hlavičkou výše uvedeného muzea. Jedná se o první publikaci o A. Warholovi, která byla v tomto muzeu vydána. Tomuto zařízení věnoval J. Siblík množství katalogů, videofilmů atd.
O MMURW publikoval články v českém a německém tisku.
Až do konce svých dní udržoval velice přátelský a hluboce lidský vztah s Michalem Byckem. Podobnou vazbu měl ke Slovensku a jeho kultuře.
Prof. Dr. Jiří Siblík bývá přiřazován k nejvýznamnějším východoevropským kunsthistorikům. Publikoval v mnoha domácích zahraničních uměleckých časopisech
( např. ve španělské revue GOYA série o české grafice). Udržoval osobní přátelství
s mnoha osobnostmi uměleckého života (Vasarely, Hartung, Francis aj.). Uznání jeho celoživotní práce přinesl až American Biografical Institute, Inc, který jej v roce 1999 uvedl v International Art Directory of Distinquished za účelem seznámení a vyzdvižení zásluhy předních intelektuálu 20. století.
Organizátoři počítají s účastí vdovy po profesoru Siblíkovi na vernisáži.
Článek o prof. Dr. J. Siblíkovi v časopise Protimluv - zde - .
Článek prof. Dr. J. Siblíka o O. Kubínovi-Coubine v časopise Protimluv - zde - .