up
 
 
     
  Úvod  
  Andy Warhol  
  Koncepce výstavy  
  Doprovodné akce  
  Termín / program  
  Partneři výstavy  
  Fotogalerie  
  Kontakty  
     
  Tiskové zprávy  
  Napsali o projektu  
     
  ENGLISH  
  POLSKI  

Untitled Document

agentura sevenmedia s.r.o. ve spolupráci s M. H. Procházkou pro vás připravili výstavu a průběžný festival u příležitosti 20. výročí úmrtí Andyho Warhola

Charakteristika projektu:

Projekt vznikl na základě dlouhodobé spolupráce s Muzeem moderního umění Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborcích. Akce je pořádána u příležitosti 20. výročí úmrtí pravděpodobně nejznámějšího představitele pop-artu Andyho Warhola.

Cíle projektu:

  1. seznámit uměleckou i širší veřejnost z Ostravy a širokého okolí komplexněji s dílem Andyho Warhola
  2. připomenutí umělcova úmrtí
  3. seznámit potencionální návštěvníky s vývojovými tendencemi pop-artu a post pop-artu na Slovensku (viz sekundární linie)
  4. zapojení veřejnosti do projektu  

 

Hlavní linie projektu:

Andy Warhol - ŽIVOT A SMRT (DEATH AND LIFE), kurátoři Mgr. Martin Cubjak, Dr. Michal Bycko, Ph.D.

Hlavní linie projektu vychází z výběru děl A. Warhola, tématicky vybraných a uspořádaných tak, aby prezentovali nejznámější oblasti a období umělcovy tvorby s důrazem na témata, která se prolínají s tématem smrti a marginální oblasti výtvarných kreací, jež v různých etapách a variacích  dominovala po celou dobu jeho tvůrčího období.

Koncepčně bude obsah výstavy reagovat na 20. výročí úmrtí A. Warhola, tomu bude přizpůsobena i dramaturgie výstavy a průběžných doprovodných akcí i samotných výstavních prostor.

Andy Warhol jako plachý chlapec, jež často slýchával v příbězích interpretovaných jeho matkou o lebkách a kostrách vojáků nalezených v mikovských lesích na východním Slovensku,  si postupně zafixoval svou vizi konečnosti a pomíjivosti. Jako umělec se tedy nevyhnul ani tématu smrti, jenž bylo zřetelné po celý život. Smrt zobrazoval osobitě, způsobem sobě vlastním. Realistická ztvárnění sebevražd či autonehod byla konfrontována s abstraktnějšími formami zobrazování smrti; ať už v podobě lebek, nožů nebo povadlých květů.

Andy Warhol a smrt v umění – soužití prožitků umělce a způsobu provedení tématu v kontextu vlastní senzibility –  bude základním filosofickým a ideovým principem výstavy.

Mimochodem, Warholova senzibilita má nepochybně přímou souvislost s rusínskými kořeny po rodičích.

right